Koin Günlük

Zilliqa (ZIL) Nedir? Nasıl Alınır

cardano-ada-kurucusu-washingtonda-bir-miting-duzenlemek-istiyor-scaled-1

Bugün sizlere Zilliqa (ZIL) hakkında bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz. En popüler kripto para birimlerinden Zilliqa coin nedir, Zilliqa coin yorumları, Zilliqa coin geleceği, Zilliqa coin hedef ve Zilliqa coin haberleri ile ilgili bilmeniz gerekenler rehber içeriğimizde…

Zilliqa Nedir?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Zilliqa, sharding kullanarak dünya çapında dağıtık uygulamaların yüksel ölçeklenebilirlikle çalışmasını hedefler. Böylece Zilliqa Ethereum (ETH), Tron (TRX) ve EOS (EOS) gibi platformların da sahip olduğu merkezsiz uygulamalar (dApps) ekosistemini geliştirilebilir.

Zilliqa, farklılaşmak için sharding kullanır ve birçok farklı blockchain ağı ile birlikte bağlı olabilir.

Scilia isminde programlama diliyle de çalıştırılan blockchain ağı, gerçek zamanlı ürün ve hizmetlerin güvenli bir şekilde tasarlanmış uygulamaları çalıştırmalarını sağlar.

Platformun çalışması için ZIL, programların çalışması ve işlemlerin gerçekleştirilmesi için kullanılır. 

Zilliqa’nın Özellikleri Nelerdir?

Sharding

Zilliqa ağındaki sharding, platformun ölçeklenebilirliği için kullanılır. Böylece Zilliqa ekosisteminin ihtiyaçları ortak bir paydada karşılanmış olur.

Çevre Dostu Olması

Zilliqa’nın mutabakat algoritması sayesinde madencilik aktivitelerinden dolayı gerçekleşen enerji tüketimi ciddi oranda azalır. Bu süreç Zilliqa ağında 2-3 saatte bir sadece 1 dakikalık süre içinde çıkarılmasına izin vermesiyle gerçekleşir.

Akademik Araştırmalar Sonucu Çıkması

Singapur Ulusal Üniversitesi’ndeki araştırmacıların çalışmaları sonucu çıkan Zilliqa, üniversitedeki akademisyenler ve girişimcilerin çalışmaları ile hayata geçti. Böylece dünyadaki farklı akademisyenler tarafından değerlendirilip uygulanmış oldu.

Güvenli Akıllı Kontrat Diline Sahip Olması

Zilliqa, Scilla programlama diliyle çalışır ve bu programlama dili, dünyadaki akademisyenler tarafından değerlendirilerek hayata geçti. Programlama dili fonksiyonel programlama yöntemlerini kullanırken statik kontrollerin daha kolay gerçekleştirilip onaylanmasını sağladı.

Zilliqa Nasıl Çalışır?

Zilliqa, birçok farklı blockchain ağında benzer olarak akıllı kontratlar, işlemlerin gerçekleştirilmesi ve token sahipliği olmak üzere üçe ayrılır. 

Yazılımcılar Scilla kullanarak akıllı kontratları ve merkezsiz uygulamaları geliştirerek farklı ürün ve hizmetleri kullanabilirler.

Uygulama kısmında zorluklar yaşanabilse de, Zilliqa’nın prensipleri akıllı kontratların çalıştırılması ve ağdaki işlemlerin ölçeklenebilir ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesidir. 

Zilliqa, sharding ve pratik Bizans hata toleransı (PBFT) yöntemlerini kullanarak çalışır.

Sharding

Sharding, ana blockchain ağının belli parçalara bölünerek node’ların işlemlerin belli bir kısmını gerçekleştirmelerini sağlamaktır.

Bu yöntemde shard’ların kendilerine ait blockchain ağları vardır ve node’lar da verilerin depolanması, işlemlerin işlenmesi ve yeni blokların eklenmesi için çalışırlar ve bunlar mikro bloklar veya shard chain olarak bilinirler.

Mikro bloklar yaptıkları işlemleri DS nodes olarak bilinen Direk hizmet node’larına yönlendirir ve işlemlerin tamamı Zilliqa ağına kaydedilmiş olur. Buradan eğer kullanıcılar isterse Zilliqa’da gerçekleşen işlemlerin tamamını izleyebilirler.

Pratik Bizans Hata Toleransı

Zilliqa pratik Bizans hata toleransı algoritmasıyla yönetişim işlerini çözer. Böylece dağıtık ağdaki bilgisayarlar birbiriyle senkron olurlar.

Node’ların blockchain ağını çalıştırıp oy verebilmeleri için ilk olarak ZIL token’larını stake ettirmeleri gerekir. Yani ZIL token’larına sahip olanlar Zilliqa ağının çalışmasına yardımcı olabilir. PBFT algoritmasını kullanarak node’lar belli shard’ları çalıştırır ve belli shard’ların mikro blokları oluşturmalarına izin vermeleri gerekir. Ardından işlemler tamamlanır ve ana bloğa işlemler eklenir.

Ödüller her bir node arasında bloğun oluşturulmasına ne kadar katkı sağladıklarıyla orantılı dağıtılır.

Zilliqa Kimler Tarafından Oluşturuldu?

Zilliqa, Singapur Ulusal Üniversitesi’ndeki araştırmacılar Amrit Kumar ve Xinshu Don tarafından 2017 yılında oluşturuldu. Ama ağ ise 2019 yılında piyasaya sürüldü. Zilliqa ilk olarak 2017 yılında ilk coin arzını (ICO) gerçekleştirdi ve sonrasında 22 milyon dolar değerinde Ethereum (ETH) elde ettiler.

Zilliqa şu an Zilliqa Research ve ZILHive tarafından desteklenen bir projedir.

Zilliqa Nasıl Satın Alınır?

Zilliqa satın almak için Coinbase, Kraken ve Binance gibi borsalarda hesap açıp kimliğinizi doğruladıktan sonra ZIL/USDT, ZIL/BTC ve ZIL/ETH işlem pariteleri başta olmak üzere birçok farklı işlem çifti üzerinden alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Zilliqa Hakkında Sık Sorulan Sorular

Zilliqa kapsamını nasıl genişletiyor?

Zilliqa, kapsamını farklı ortaklıklar ile genişletmeyi hedefliyor. Bunlar inkübasyon programlarından farklı firmalar ile ortaklıklar kurmaya kadar geniş bir yelpazede gerçekleşiyor.

Neden farklı bir akıllı kontrat dili geliştirildi?

Scilia dili, yazılımcıların güvenlik prosedürlerini daha kolay tasarlayıp test edebilmeleri için geliştirildi. Böylece farklı blockchain ağlarında gerçekleşebilecek saldırılara karşı yazılımcıların daha dikkatli olmasını sağladı.

Zilliqa hakkında daha fazla bilgiye nereden erişebilirim?

Zilliqa hakkında daha fazla bilgiye Zilliqa Blog, Binance Research ve Zilliqa’nın web sitesindeki kaynaklardan erişebilirsiniz.

Zilliqa hakkındaki son dakika gelişmelerine nereden erişebilirim?

Zilliqa ile ilgili sıcak gelişmelere, Zilliqa coin haberlerine, ZIL yorum ve analizlerine Coinkolik.com’un kripto para haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Exit mobile version