«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Visa, CBDC Ödemeleri İçin Birlikte Çalışabilirlik Konsepti Geliştiriyor

Visa, CBDC Ödemeleri İçin Birlikte Çalışabilirlik Konsepti Geliştiriyor

cloud-mining

Ödeme devi Visa, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) farklı ödemeler konusunda nasıl birlikte çalışabileceğine dair bir kavramsal protokol geliştirdi. Şirket bu kapsamdaki örnek olarak hazırlanan akıllı sözleşmesini Ethereum’un Ropsten test ağına yerleştirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Visa, CBDC konusundaki çalışmaları için önemli bir adım attı. Visa’nın geliştirdiği birlikte çalışabilirlik konsepti “Evrensel Ödeme Kanalı” (UPC) ismini aldı. Bu konsept CBDC’lerin transferine izin vermek için çeşitli blockchain ağlarının nasıl birbirine bağlanabileceğini özetliyor.

Bu konsept aslında oldukça önemli çünkü gelecekte farklı blockchain’ler üzerine inşa edilmiş çeşitli CBDC’lerin değiş tokuşuna nasıl yardımcı olabileceğini gösteriyor. Konuyla ilgili olarak The Block’a açıklamalarda bulunan Visa kripto para birimi başkanı Cuy Sheffield, şunları söyledi:

“Bu, Visa’nın bir blockchain’deki bir dijital para birimi ile başka bir blockchain’deki başka bir dijital para birimi arasında bir köprü haline gelmesine potansiyel olarak yardımcı olabileceği bir yol etrafında çok daha uzun vadeli bir gelecek düşüncesi konsepti.”

Visa’ya göre, CBDC’ler ve stablecoin’ler de dahil olmak üzere dijital para birimleri gelecekte insanların finansal yaşamlarında önemli bir rol oynayacak. Ve dijital para birimlerinin başarılı olması için Visa, bu para birimlerinin harika bir tüketici deneyimine ve yaygın tüccar kabulüne sahip olması gerektiğini düşünüyor. Şirket, şunları söylüyor:

“Para birimi, kanal veya form faktörü ne olursa olsun ödeme yapma ve alma yeteneği anlamına gelir. İşte Visa’nın UPC konsepti burada devreye giriyor.”

UPC, farklı taraflar arasında dijital para birimi ödemelerini kolaylaştıran kavramsal bir protokol:

“UPC protokolü, kayıtlı gönderen taraflardan ödeme taleplerini almak için bir ağ geçidi görevi gören ve bunları kayıtlı alıcı taraflara yönlendiren UPC hub olarak adlandırılan bir varlık aracılığıyla ödemeleri kolaylaştırır.”

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *