Koin Günlük

Uzmanlar Tartışıyor: Ayı Piyasası mı, Boğa Piyasası mı?

hong-kong-dijital-para

JP Morgan ve DailyFX uzmanları olası bir ayı piyasasından bahsediyor ancak efsanevi John Bollinger gibi diğerleri henüz o kadar emin değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin’in 62.000 dolardan 30.000 dolara düşmesinin ardından bazı analistler, durumun daha da kötüleşebileceğine inanıyor… Ve koşullar aynı kalırsa, bu durumun çok muhtemel olduğunu belirtiyorlar.

60.000 dolardan sert düşüş, death cross’un gelişi, Çin’den gelen kötü haberler ve kurumsal iştahsızlık, piyasalarda düşüş trendini sürdürmek ve acımasız, soğuk bir ‘kripto kışının’ (ayı piyasası) temelini atmak için birlikte hareket ediyor gibi görünüyor.

Kripto Kışı Geliyor mu?

The Wall Street Journal tarafından derlenen bir açıklamada DailyFX analisti Peter Hanks, yakın gelecekte fiyat grafiklerinde kırmızı mumlar görmenin yeşilden daha kolay olabileceğini söyledi:

“Bence Bitcoin kesinlikle burada daha fazla zarara yöneliyor… Eğer kırılırsa [30.000 doların altında], o zaman kripto kışı kesinlikle tekrar gündeme gelir.”

Bitcoin boğaları, fiyat kısa bir süre bu bölgenin altına düşmesine rağmen 30.000 dolarlık çizgiyi tutabildi. Şu an için 30.000 dolar, güçlü bir destek olarak kendini sağlamlaştırdı.

uzmanlar tartisiyor ayi piyasasi mi boga piyasasi mi
Kaynak: CryptoPotato

J.P. Morgan analisti Nikolaos Panigirtzoglou gibi diğer uzmanlar, teknik göstergelerden ziyade piyasa duyarlılığı analizine daha yakın bir açıklamaya sahipler. Yakın tarihli bir raporda, kendi bakış açısına göre Bitcoin’in henüz kurumların güvenini kazanmadığını, bu nedenle piyasalara yeterince para akmadığını açıklıyor:

“19 Mayıs kripto para çöküşünden bir aydan fazla bir süre sonra, Bitcoin fonları kayıp yaşamaya devam ediyor. Halka açık Bitcoin fonları veya CME Bitcoin vadeli işlemleri gibi düzenlenmiş araçlarla yatırım yapma eğiliminde olan kurumsal yatırımcılar, düşük seviyeden Bitcoin satın almak için hala çok az iştah gösteriyor.”

Yeni Bir Patlamaya Yer Var

Ancak herkes bu olumsuz atmosferin kripto kışına dönüşeceğinden emin değil. Örneğin, kripto para borsası FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried, kurumların kripto para birimlerine yatırım yapmaya istekli olduğunu söyledi. Ona göre kurumlar, sadece doğru zamanı bekliyorlar veya piyasa hakkında tam bir anlayışa sahip değiller.

En azından kısa vadede piyasaların dip yaptığını düşünen bir diğer kişi de, kendi adını taşıyan ünlü teknik göstergenin yaratıcısı John Bollinger’in kendisi. Yakın tarihli bir röportajda, 30 bin dolar civarında potansiyel bir dipten bahsetti ve bu da ona Twitter’da çığ gibi bir destek kazandırdı:

“Ne düşünmüş olabilirim bilmiyorum ama bugün @UpOnlyTV yapmayı kabul ettim. Her halükarda hazırım, ama merak ediyorum onlar mı? #Bitcoin’de konuşulacak potansiyel bir dip var, bu yüzden en azından çok fazla garip sessizlik olmayacak…”

HashKey Hub Pazarlama Müdürü Molly de tünelin sonunda biraz ışık sağlayabilecek bir istatistik paylaştı. Elon Musk’ın Tesla’nın Bitcoin satın aldığını duyurduğu günden bu yana hiç bu kadar çok stablecoin’in merkezi borsalara girmediğini tweet’ledi:

Exit mobile version