«
  1. Anasayfa
  2. Piyasa
  3. ÜFE Ve TÜFE Arasındaki Fark Nedir?

ÜFE Ve TÜFE Arasındaki Fark Nedir?

ÜFE Ve TÜFE Arasındaki Fark Nedir

Üretim maliyetlerindeki değişimi gösteren üretici fiyat endeksi, söylenmesi ve anlaşılması daha kolay olduğundan ÜFE olarak kısaltılmıştır. Bu anlamda ÜFE endeksinde yaşanan artış, üretim maliyetlerinde de artış yaşanmasına neden olur. ÜFE maliyetlerinde görülen bu artışlar aynı zamanda maliyet enflasyonlarının da ortaya çıkmasına yol açar.

ÜFE enflasyon değerlerinin yanı sıra sıklıkla duyulan TÜFE, çeşitli ürün çeşitlerinde genel anlamda kişisel olarak yapılan gıda, alkollü ve alkolsüz içecekler, giyim, ayakkabı, tütün mamulleri, sağlık, ulaştırma, haberleşme, eğitim, kültür gibi hizmetlerin sağlanan fiyat endeksi kapsamında hesaplama oranlarında görülen farklılıklardır. Buna bağlı olarak ÜFE artışı olduğunda TÜFE değerlerinde de artış görülmesi normaldir. Genel anlamda ÜFE uzmanlar tarafından hesaplanır ve genellikle TÜFE hakkında bilgi aktarımı gerçekleştirilir.

ÜFE Nasıl Hesaplanır?

ÜFE değerlerinin yükselip düşmesi birçok kişi tarafından neye göre hareketlendiği merak edilen konular arasında yer alır. ÜFE hesaplamalarında ürün çeşitliliği, kömür, doğalgaz, gıda ürünleri, içecekler, tekstil, giyim ürünleri kimyasal ürünler, kağıt ve kağıt ürünleri, mobilya, ulaşım, mineraller gibi mal ve hizmetlerin hesaplamaları dikkate alınır.

TÜİK tarafından belirlenen resmi veriler doğrultusunda ÜFE endeksi hesaplanırken cari üretici fiyatları baz alınır. Mevcut fiyat referans dönemi olarak alınan bir önceki Aralık ayının fiyatlarına (Po) bölünür. Bu hesaplamada zincirleme değerler de yılın en son ayı olan Aralık ayının endeks verisiyle çarpılarak bulunur.  Yapılan bu hesaplama işlemlerinin aynı olması ile pek çok ürünün ÜFE endeks hesaplamaları bulunmuş olur. Ayrıca ÜFE hesaplamalarının tamamında TÜİK verileri büyük bir önem taşır ve dikkate alınır. Yıllık olarak ÜFE endekshesaplamalarının değişiklik göstermesi beklenen durumlar arasında yer alır.

admin Hakkında