Koin Günlük

Siber Güvenlik Firması, App Store’da Ortaya Çıkan Kripto Para Dolandırıcılıkları Konusunda Uyardı

twitter-android-bitcoin-bahsis

Siber güvenlik şirketi Sophos, iPhone kullanıcılarının Apple’ın App Store’nda ortaya çıkan yeni kripto para dolandırıcılığına dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Sophos’a göre CryptoRom adlı dolandırıcılık, potansiyel kurbanları sahte kripto para ticareti uygulamalarıyla kandırıyor. Dolandırıcılar önce kurbanlarına flört platformlarında yaklaşıyor.

“Kurbanlarla Bumble, Tinder, Facebook flört ve Grindr gibi tanışma siteleri veya uygulamaları aracılığıyla iletişime geçiliyor. Sohbeti mesajlaşma uygulamalarına taşıyor. Kurban tanıdık geldiğinde, onlardan yasal görünen alan adlarına ve müşteri desteğine sahip sahte ticaret uygulamaları yüklemelerini istiyor. Sohbeti yatırıma taşır, küçük bir miktar yatırım yapmalarını ister ve hatta bu parayı yem olarak kârla çekmelerine izin verir. Çeşitli finansal ürünler satın almalarını söyler veya özel karlı ticaret etkinliklerine yatırım yapmaları ister. Mağdur parasını geri istediğinde veya şüphelendiğinde hesabı kilitlenir.”

Sophos, dolandırıcıların, bu plana başladığından beri milyonlarca dolarlık kripto para kazanmış olabileceğini tahmin ediyor.

“Kurbanlardan biri paralarını aktardıkları Bitcoin adresini paylaştı ve bugüne kadar 1,39 milyon doların üzerinde para gönderdi. Bu, bu dolandırıcılığın boyutunu ve dolandırıcıların savunmasız kullanıcılardan ne kadar para kazandığını gösteriyor. Bu sadece bir Bitcoin adresi, buzdağının görünen kısmı, bir de buzdağının görünmeyen kısmı var.”

Exit mobile version