«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Ripple (XRP) CEO’sundan SEC Eski Başkanına Yanıt

Ripple (XRP) CEO’sundan SEC Eski Başkanına Yanıt

bitcoin-btc-neden-dustu-iste-olasi-nedenler

Ripple (XRP) ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında devam eden bir yasal sürç söz konusu. SEC, 2020 yılının sonunda Ripple’a bir dava açtı ve dava hala devam ediyor. Birçok kişiye göre davanın arkasında SEC eski başkanı Jay Clayton yer alıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Jay Clayton başkan olduğu sırada Bitcoin (BTC) ETF tekliflerini reddetmişti. Aynı zamanda kripto para karşıtı tutumuyla da tanınan Clayton, kripto topluluğu tarafından fazla sevilen bir isim değildi. Clayton düzenleyiciden ayrıldıktan sonra Akademik ve Düzenleyici Danışma Konseyi’nin bir parçası olarak One River Dijital Varlık Yönetimi için çalışmak üzere özel sektöre geçti. Clayton, firmaya Bitcoin ve diğer kripto para birimleri konusunda tavsiyelerde bulunacak.

Clayton, Wall Street Journal’de yayınlanan “Kripto Düzenlemeye İhtiyacı Var, Ancak Yeni Kurallara İhtiyacı Yok” başlıklı makalesinde mevcut çerçeve altında kripto endüstrisine daha fazla düzenleme yapılması gerektiğini ifade ediyor. SEC eski başkanı Kripto para birimlerini “finansal hizmetler endüstrisinde devam eden dijital devrimin” bir parçası olarak adlandırmaya devam ediyor.

Clayton’a göre ABD düzenleyicileri, kripto para birimleri tarafından gerçekleştirilen finansal faaliyetlerle ilgili “onyıllarca” deneyime sahip. Bu nedenle düzenleyiciler bu varlık sınıflarını vaatlerini boğmadan ele alacak araçları zaten barındırıyor. Clayton şunları söylüyor.

“Ulusal ve uluslararası otoriteler tarafından koordine edilen analizler bir düzenleyici boşluğu ortaya çıkarırsa, doldurulmalıdır. Ancak, düzenleyici rejimi yeniden icat etme ihtiyacı olduğunu varsayarak başlamamalıyız.”

SEC eski başkanı, konuya örnek olarak nakit ödeme talep etmek için sahipleri tarafından kullanılan bir araç olan “hamiline yazılı tahvilleri” gösterdi. Clayton, birkaç ABD ve uluslararası kuruluş arasındaki koordineli bir çabanın, genel tahvil piyasasını etkilemeden “bu piyasayı sona erdirdiğini” ifade etti:

“Aynı yaklaşım, anonim bir cüzdan kullanarak bitcoin transferi gibi benzer riskler taşıyan yeni araçlara da uygulanabilir.”

Garlinghouse, Clayton’ın Sözlerine Cevap Verdi

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Twitter hesabı aracılığıyla Clayton’a yanıt vermekte gecikmedi. Makaleyi ironik olarak nitelendiren Garlinghouse, yine de eski hükümet yetkilisinin kripto endüstrisi hakkındaki görüşlerinde değişiklik yapmasını kutladı.

“Jay Clayton, kripto için düzenleyici netlik eksikliği olduğunu ve olduğunu ve bunun ABD’de inovasyonu engellediğini söyleyen kişilere katılıyor. Bu kesinlikle ironik ancak hiç olmamasından iyidir.”

[wpcc-script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″ type=”a35c200f6100912811f0ee7e-text/javascript”]

Yönetici, teknolojinin yasal ve yasadışı birçok amaç için faydalı olabileceğini vurguladı. Ancak, ABD’deki uyumlu şirketlerin “karmaşa” içinde bırakıldığına veya yasal işlemlerle karşı karşıya olduğunu da ifade etti.

Ripple ve SEC arasındaki dava hala devam ediyor. Son gelişmeler genellikle Ripple lehine olsa da, sonucu görmek için beklememiz gerekecek.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *