«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Nijerya Merkez Bankası Yetkilisi, CBDC Müjdesi Verdi

Nijerya Merkez Bankası Yetkilisi, CBDC Müjdesi Verdi

dijital-banka

Nijerya Merkez Bankası’ndan (CBN) bir yetkili, Nijerya’nın yıl sonuna kadar kendi merkez bankası dijital para birimine (CBDC) sahip olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. CBN’de bilgi teknolojisi direktörü olan Rakiya Mohammed, bankacılar komitesi toplantısının ardından yaptığı konuşmada, bu “dijital para biriminin tüm Nijeryalılar tarafından erişilebilir olacağını” da ortaya koydu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bununla birlikte, BT direktöründen alıntı yapan bir habere göre, CBN’nin dijital para birimi, Nijeryalı bir senatörün daha önce naira para birimini “neredeyse işe yaramaz” hale getirmekle suçladığı Bitcoin gibi özel olarak çıkarılan kripto para birimlerinden farklı olacak. Bu dijital para girişiminin önemini vurgulayan Muhammed, şunları söyledi:

“Merkez bankası dijital para biriminin bu kavramını incelemek için iki yıldan fazla zaman harcadık ve riskleri belirledik. Ve bu yolculuğa devam ederken tüm sektör paydaşlarının tüm risklere erişmesini sağlayacak merkezi bir yönetişim yapısı kurduğumuzu söylememin nedenlerinden biri de bu.”

Yönetmen, “çok yakında” CBN’nin CBDC lansmanı için bir duyuru yapacağını da ekledi. Bu arada Muhammed, dijital para biriminin piyasaya sürüleceğini öne süren ikinci CBN yetkilisi oldu. Mayıs 2021’de CBN Başkanı Godwin Emefiele, dijital para biriminin “Nijerya’da hayata geçeceğini” söylemişti.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *