«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Kripto Para Vergi

Kripto Para Vergi

fgsax1

Kripto para dünyası hızla yükselişini sürdürürken gün geçmiyor ki kripto dünyasıyla ilgili yeni kararlar alınmasın. Geçtiğimiz yılda Çin’in kripto para yasağı getirmesinden sonra ülkemizde kripto para vergi konusu kulislerde çok sık konuşulmaya başlandı. Çin kadar keskin bir problem olarak görülmese bile bu durum yatırımcıların kafasının karışmasına sebep olmuş gözüküyor. Peki, kripto para vergi durumu nasıl olacak? Devlet bu konuda ne gibi açıklamalar yaptı? Bunlara bir göz atalım.

Türkiye’de Kripto Paraya Vergi

2021 yılının son günlerinde Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamayla birlikte kripto para vergi durumunun ne olacağı akıllarda soru işaretleri oluşmasına sebep oldu. Cumhurbaşkanı, kripto parayla ilgili yasanın oluşturulduğunu ve yakın bir tarihte TBMM’ye sunulacağını belirtti. Alınan bilgilere göre Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da yer alan sıkı denetimden de daha katı kurallarla karşılaşabilineceği ön görülüyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kripto varlıkları tanımlanırken, bu varlıkların ihracı ile alışverişine dair maddeler de belirlendi.

Eski Hazine ve Maliye Bakanı, kripto parayı yasaklayan ülkelerin demokrasi sorunu olan ülkeler olduğunu ve Türkiye’nin daha sıkı bir düzenlemeye girdiğinin altını çizerek belirtti.

Peki, kripto para vergisi nasıl olacak? Edinilen bilgilere göre kripto paralarda vergilendirme yüksek meblağlı tutarlar üzerinden yapılacak. Şüpheli para işlemlerinde ise Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) devreye girecek ve böylece kara paranın önüne geçilmesi planlanmaktadır. İlerleyen günlerde kripto paraya getirilecek olan vergi hakkında daha detaylı açıklama yapılacağını umuyoruz.

admin Hakkında