«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Kosta Rika, Yeniden Tasarladığı Hidroelektrik Santrali ile Kripto Madencilerine Güç Verecek

Kosta Rika, Yeniden Tasarladığı Hidroelektrik Santrali ile Kripto Madencilerine Güç Verecek

btc-fiyat

Ucuz ve temiz enerji açısından zengin olan Kosta Rika’daki bir hidroelektrik santrali, birkaç kripto madenciliği tesisine güç sağlamak için yeniden tasarlandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

BeinCrypto’dan Nicholas Pongratz’ın haberine göre Orta Amerika ülkesi, yeniden tasarladığı bir hidroelektrik santrali ile birkaç kripto madenciliği tesisine güç verecek. Bilindiği gibi Çinli madencilerin dünya çapında çeşitli bölgelere göç etmesinin ardından, enerji açısından verimli ve devlet politikaları açısından ılımlı olan birçok bölge, madenciler için bir cazibe merkezi olarak ortaya çıktı. Kosta Rika da hem ucuz hem temiz enerji hem de internet bağlantısı açısından verimli olması nedeniyle bu bölgelerden biri olarak ortaya çıktı.

Gücünü Başkent San Jose’den yaklaşık 35 kilometre uzaklıktaki Poas Nehri’nden alan tesis, 650’den fazla cihaza yakıt sağlayan sekiz konteynere güç sağlıyor. Ülke, pandemi sırasında güç kaynaklarının bol olması nedeniyle elektrik satın almayı bıraktıktan sonra tesis, kısa süre önce madencilik faaliyetlerine de güç sağlamaya başlamıştı. Hidroelektrik şirketinin sahip olduğu santral ise 13.5 milyon değerinde ve üç megawatt kapasiteli üç tesisten birin temsil ediyor. 60 hektarlık çiftlik veri merkezinin de sahibi olan aile şirketi, madencilikte kullanılacak bilgisayarları barındırmak için 500.000 dolar değerinde yatırım yaptı.

Başkan Eduardo Kooper, temiz ve ucuz enerji açısından zengin olması nedeniyle Kosta Rika’nın uluslararası kripto madenciliği için ideal bir yer olabileceğini düşünüyor. Ona göre hükümet, daha fazla kripto madenciliği işletmesini Orta Amerika ülkesine çekmek çalışmalar yapmalı:

“Dokuz ay boyunca faaliyeti durdurmak zorunda kaldık ve tam olarak bir yıl önce Bitcoin, blockchain ve dijital madencilik hakkında bir şeyler duydum. İlk başta çok şüpheliydim ama bu işin çok fazla enerji tükettiğini ancak bizim de fazlamız olduğunu gördük.”

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *