«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. İran, Ülkenin Kripto Para Madenciliği Verilerini Yayımladı

İran, Ülkenin Kripto Para Madenciliği Verilerini Yayımladı

uzmanlar-tartisiyor-ayi-piyasasi-mi-boga-piyasasi-mi-0

İranlı yetkililer, şimdiye kadar kripto para madenciliği için 30 tesise yetki verdi. Kripto para madenciliği tesisleri, Tahran da dahil olmak üzere çeşitli bölgelere yayılmış bir durumda bulunuyor. Hükümet, ülkedeki yasadışı madencilere baskı yaparken yetki verdiği tesislere ilişkin verileri de açıkladı. 

En Fazla Tesis Simnan’da

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İran Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı, 30 kripto para madenciliği tesisine lisans verdi. Financial Tribune bu hafta, departmanın internet sitesinde yayımlanan resmi rakamlardan alıntı yaparak bu madencilik tesislerinden birinin ülkenin başkenti Tahran’da bulunduğunu bildirdi.

Tahran’ın doğusundaki idari bölge olan Simnan, altı madencilik tesisi ile en fazla sayıda lisanslı tesise ev sahipliği yapan bölge oldu. Onu dört tesis ile Alborz ve ardından Mazandaran, Doğu Azerbaycan ve Zencan takip etti.

İran, kripto para madenciliğini iki yıl önce yasal bir faaliyet olarak kabul etmişti. Hükümet, sektöre dahil olmak isteyen kuruluşlar için bir lisans rejimi getirdi. Rapor ayrıca geçen yaz 14 Bitcoin madenciliği tesisinin bu tür lisanslar altında çalıştığını ortaya koydu.

İranlı Madenciler Gelgitlerle Karşı Karşıya

Yüksek kripto para fiyatları ve düşük enerji maliyetleri, kripto para madenciliğini İran’da çekici bir iş haline getirmişti. Ancak işler değişti ve bu yılki elektrik kesintilerinden kripto para madenciliği sorumlu tutuldu.

Mayıs ayında yetkililer, güç tüketiminin yoğun olduğu saatlerde lisanslı kripto para madencilerinin fişini çekeceklerini açıkladı. Tahminlere göre, lisanslı madencilik tesisleri her gün yaklaşık 300 megavat elektrik kullanıyor.

Tahran, yasadışı madencilerin de peşine düşerek onları günde 2.000 megavattan fazla yakmakla suçladı. Devlete ait elektrik kuruluşu Tavanir’e göre, ülkenin elektrik açığı 5.000 megavat. Sonunda İran, 22 Eylül’e kadar kripto para madenciliğini tamamen durdurmaya karar verdi.

Bir yıl içinde, İran kolluk kuvvetleri yalnızca Tahran Eyaletinde 180’den fazla kripto para tesisi kapattı. Haziran ayının başlarında yetkililer, yasadışı işletmelere ait 3.000 birim madencilik donanımına el koymuştu. Geçen hafta, İran polisi 7.000 Bitcoin madencilik cihazına da el koydu.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *