«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. IMF’den Bitcoin Açıklaması! “Rusya-Ukrayna Savaşı Benimsemeyi Artırıyor!”

IMF’den Bitcoin Açıklaması! “Rusya-Ukrayna Savaşı Benimsemeyi Artırıyor!”

rusya

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra farklı bir bakış açısı kazanan kripto para birimlerinin benimsenmesi ve kullanımı artmaya devam ediyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı Kripto Para Birimlerinin Benimsenmesini Artırıyor!

Kripto para endüstrisine karşı ilginin arttığının farkında olduklarını söyleyen IMF Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, iki ülke arasındaki savaş ve Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımlar nedeniyle küresel ticarette dijital para kullanımının arttığını belirtti.

“Rusya-Ukrayna savaşı kripto para birimleri ve merkez bankalarının dijital para birimleri gibi dijital finansın kullanımını artıracağı gibi, merkez bankalarının rezervlerinde de çeşitliliğe yol açacak.”

Gopinath, Rusya’ya Ukrayna’yı işgali nedeniyle uygulanan yaptırımların bir yandan ABD dolarının egemenliğini azaltırken bir yandan da dijital para birimlerinin benimsenmesini artıracağını düşünüyor.

ABD Dolarının Hakimiyeti Azalabilir!

Rusya’ya uygulanan yaptırımların ABD dolarının rezerv para olma konumunu kaybetme tehdidi oluşturduğuna işaret eden IMF başkan yardımcısı, bazı ülkelerin şimdiden uluslararası ticarette farklı para birimlerinin kullanılması yönünde müzakereler yaptığını söyledi.

“ABD Doları bu savaş ortamında bile ana küresel para birimi olma konumunu korur. Ancak bu konumun giderek zayıflaması muhtemel görünüyor.

Zira bazı ülkeler şimdiden uluslararası ticaret için farklı para birimleri kullanma konusunda müzakereler yapıyor.”

Son olarak ABD dolarının nüfuzunun son yirmi yılda zaten azaldığına dikkat çeken IMF Başkan Yardımcısı Gopinath, ABD dolarının uluslararası rezervlerdeki payımım %70’ten %60’a düştüğünü belirtti.

cem boz Hakkında