«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. IMF, BIS ve Dünya Bankası CBDC’ler Konusunda Uyardı

IMF, BIS ve Dünya Bankası CBDC’ler Konusunda Uyardı

5FAC9E0E-BDB4-4659-8541-67B01DEF0E4E

Dünyanın merkez bankalarının çoğunu temsil eden kuruluş olan Uluslararası Ödemeler Bankası’na (BIS) göre, merkez bankaları ağırlıklı olarak yerel uygulamalara odaklanmak yerine merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) sınır ötesi kullanımına daha fazla dikkat etmeli.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Cuma günü Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile birlikte yayınlanan bir makalede BIS, merkez bankalarının CBDC’lerin etkileri sınırların ötesine geçse bile iç ihtiyaçlara odaklandığını söyledi.

Raporda, farklı yetki alanlarının CBDC projeleri etkin bir şekilde koordine edilirse, “CBDC’ler tarafından sunulan temiz bir başlangıç, sınır ötesi ödemeleri geliştirmek için kaldıraç olarak kullanılabilir” sonucuna varıldı.

Raporda, iş birliğinin çeşitli şekillerde olabileceği belirtildi. Bu, birlikte çalışabilirliğe veya uluslararası ödeme altyapılarının kurulmasına izin vermek için CBDC’ler arasındaki ortak standartları içerebilir.

Ek olarak, CBDC’lerin farklı yetki alanlarında farklı hızlarda kullanıma sunulacağı göz önüne alındığında, CBDC’ler ve mevcut ödeme sistemleri arasında birlikte çalışabilirlik olması gerekir.

Bazı merkez bankaları şimdiden uluslararası transferler gerçekleştiriyor. Hong Kong, Tayland, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri merkez bankaları arasındaki “Çoklu Merkez Bankası Dijital Para Birimi Köprüsü” (m-CBDC) projesi, bir Asya ödeme ağının fizibilitesini değerlendirmek için tasarlandı.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *