«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Hong Kong’un Dijital Para Planları İlerlemeye Devam Edecek

Hong Kong’un Dijital Para Planları İlerlemeye Devam Edecek

grafik

Resmi bir blog yazısına göre, Hong Kong Mali Sekreteri Paul Chan, bölgenin perakende ve sınır ötesi ödemeler için Hong Kong doları ve anakara Çin yuanının dijital versiyonlarını geliştirme kararlılığını yineledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Dijital para ile ilgili açıklama yapan Chan, şu ifadeleri kullandı:

“Önümüzdeki yıl, Hong Kong’da merkez bankası dijital para birimlerinin toptan ve perakende ihracı için hazırlıklarımızı güçlendireceğiz ve dijital RMB kullanımına ilişkin teknik testler yapmak için Çin Halk Bankası ile çalışmaya devam edeceğiz. Hem anakara hem de Hong Kong sakinleri için uygun sınır ötesi ödeme hizmetleri sağlamak amacıyla çalışacağız.”

Aralık 2020’de, Hong Kong Para Otoritesi ve Çin merkez bankasındaki Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü, sınır ötesi ödemeler için e-CNY’nin teknik pilot testini araştırdı. Hong Kong Para Otoritesi, Bank of China Hong Kong personeli ile birkaç küçük ölçekli dahili test gerçekleştirdi. Buna ek olarak, Hong Kong sakinleri, Hong Kong telefon numaraları aracılığıyla dijital yuan cüzdanlarını kaydettirebilir ve Shenzhen’in Luohu Bölgesi’ndeki perakende mağazalarında e-CNY kullanabilir.

Hong Kong ayrıca kendi CBDC projesi üzerinde çalışıyor. Birleşik Arap Emirlikleri ve Tayland ile ortaklaşa, üç ülkenin merkez bankaları arasında sınır ötesi işlemleri yürütmek için dağıtılmış defter teknolojisini kullanan bir “Çoklu CBDC Köprüsü” başlattı.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *