«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Filistin, Merkez Bankası Dijital Para Birimini (CBDC) Piyasaya Sürmek İstiyor

Filistin, Merkez Bankası Dijital Para Birimini (CBDC) Piyasaya Sürmek İstiyor

1

Bir Bloomberg haberine göre, İsrail’in dijital şekel testlerinin ardından, Filistin Para Otoritesi de kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmek istiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

1990’larda İsrail ile yapılan anlaşmalara bağlı olan Filistin’in kendine ait bir para birimi bulunmuyor. Bunun yerine İsrail şekeli, Ürdün dinarı ve ABD doları ile birlikte fiili para birimi olarak kullanılıyor. 

Filistin Para Otoritesi Başkanı Bloomberg Television’a yaptığı açıklamada “Filistin CBDC’si” konusunda iki fizibilite çalışmasının sürdüğünü söyledi.

Filistin bankalarının İsrail de dahil olmak üzere büyük sınır ötesi nakit transferleri yapmaları yasaktır ve genellikle havaleleri karşılamak için borç para almaya zorlanırlar. Ortaya çıkacak CBDC’nin bu sorunu ele alacağı düşünülüyor. 

Bununla birlikte uzmanlar, zayıf yerel ekonomiyi, İsrail’in serbest mal ve insan akışını engellemesini ve Filistin’in işçi dövizlerine ve yabancı bağış paralarına büyük ölçüde güvenmesini gerekçe göstererek, bu CBDC’nin uygulanabilirliğinden şüphe duyduğunu belirtiyor.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *