Koin Günlük

En büyük kripto para borsası Binance’in kurucusu, dünyanın en zengin 11. kişisi oldu

b

 Dünyanın en popüler kripto para borsaları arasında yer alan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, Bloomberg tarafından yayımlanan Milyarderler Endeksi’ne göre dünyanın en zengin 11. kişisi unvanını eline geçirdi.

96 milyar dolarlık serveti gerçek mi?

CZ lakaplı 44 yaşındaki yazılımcı, kripto para sektöründeki saygınlığıyla beraber zenginliğini de katlamaya başladı. Dünyaca ünlü kripto figürünün net serveti 96 milyar dolar olarak açıklandı.

Açıklanan net değeri, CZ’yi zenginler sıralamasının 11. basamağına yerleştiriyor. Ancak otoriteler, tüm kripto para yatırımlarının açığa çıkması halinde Zhao’nun dünyanın en zengin kişisi olabileceği ihtimalini düşünüyor. Servetini 1 senede 20 milyar dolardan fazla artırmayı başaran CZ’nin son dönemde Dubai’deki temaslarını iyiden iyiye artırdığı da gelen bilgiler arasında.

Geçmiş röportajlarında toplam kripto para varlıkları hakkında net bir bilgi vermese de kişisel varlıklarının önemli bir kısmının kriptodan geldiğini söyleyen Zhao’nun zenginler sıralamasında daha yukarıda olabilme ihtimali de hayli kuvvetli görünüyor.

Bitcon’in mucidi Satoshi Nakamoto’dan bile daha zengin olduğu iddia edilen Chanpeng Zhao’nun Asya’nın en zengin şahsiyeti unvanını da eline geçirdiği belirtiliyor.

Binance, dünyanın en büyük kripto para borsası konumunda

Hacim bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası konumunda bulunan Binance, 2021 yılında sıklıkla günlük 100 milyar dolardan fazla hacim bildirdi. Bu gücüyle Binance’in hem spot hem de türev alanında açık ara liderlik koltuğunda olduğu biliniyor. Bloomberg’in aktardığına göre Binance, 2021 yılında sadece komisyonlar üzerinden 20 milyar dolar gelir elde ederken bu sayı Coinbase (NASDAQ:COİN) için yalnızca 5 milyar dolardı.

Kripto para piyasasının en zenginleri sıralamasında ikinci sırayı 15,4 milyar dolarla FTX’in kurucusu Sam Bankman alırken üçüncü sırada ise 8,9 milyar dolarlık servetiyle Coinbase CEO’su Brian Armstrong bulunuyor.

Exit mobile version