«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Dönüm Noktasına Ulaşan Altcoin’in Fiyatı Fırladı: Ünlü Milyarderden Destek Aldı

Dönüm Noktasına Ulaşan Altcoin’in Fiyatı Fırladı: Ünlü Milyarderden Destek Aldı

data-analyst-pointing-report-laptop_137573-859
  • Milyarder yatırımcı Chamath Palihapitiya’dan destek alan merkezi olmayan bir sosyal medya projesi, büyük bir dönüm noktasına ulaşmasının ardından dikkat çekici bir yükseliş yaşadı.

Yeni yayınlanan bir basın bültenine göre, sosyal medya platformlarının ölçeklenebilirlik ihtiyaçlarını çözmeyi amaçlayan Decentralized Social‘ın (DESO), platformunda halihazırda 1.5 milyondan fazla hesap oluşturulmuş durumda.

Bir katman-1 blok zinciri projesi olan Decentralized Social, kullanıcıları ve içerik oluşturucuları merkezi otoritelerden korumanın yanı sıra ölçeklenebilirlik sınırlamalarını çözerek sosyal medya uygulamalarının doğasını yeniden tanımlamayı amaçlayan bir platformdur.

Proof-of-Work‘den (PoW) Proof-of-Stake (PoS) konsensüs modeline geçiş planları olan açık kaynaklı platform, tüm verileri zincir üzerinde depolar. Ayrıca, yeni bir merkezi olmayan otonom organizasyon launcher’ı olan DAODAO’yu da kullanıcılarına sunar.

DeSo’nun kurucusu Nader Al-Naji platformdaki gelişmelerle ilgili şunlardan bahsetti:

“Bu yeni güncellemelerle, artık sosyal medyanın üç merkezi şirket tarafından kontrol edilmediği, bunun yerine ağın kullanıcıları ve yaratıcılarına ait olduğu bir dünyaya yaklaşıyoruz.”

DeSo’nun büyüme haberi, Tesla CEO’su ve kripto fenomeni Elon Musk’ın kullanıcıların platformun özgür konuşma ilkelerine bağlı kalıp kalmadığını sormak için Twitter’da bir anket paylaşmasından birkaç gün sonra geldi. Ankete katılanların %70.4’ü “hayır” yanıtını verdi.

Decentralized Social, diğer Big Tech platformlarına daha sansüre dayanıklı bir alternatif olmayı amaçlayan bir dizi yükselen sosyal medya platformundan biridir.

Social Capital CEO’su Chamath Palihapitiya, Ekim ayında enflasyona karşı korunma amaçlı yatırım sepetinin bir parçası olarak DeSo’dan bahsetmişti.

Daha önce BitClout olarak bilinen ve yazın adını Decentralized Social’a değiştiren platform, risk sermayesi şirketi Social Capital dahil olmak üzere yatırımcıların katkısıyla 200 milyon dolardan fazla sermaye topladı.

Decentralized Social, kullanıcı sayısında bir dönüm noktasına ulaşmasının ardından bir saat içerisinde 37 dolardan yüzde 124’lük bir artış sağlayarak 83,15 dolara kadar fırladı. Ancak kazançlarının bir kısmını kaybeden kripto para birimi, yazım sırasında ise son 24 saatte yüzde 22’nin üzerinde artışla 50,82 dolardan işlem görüyor.

cem boz Hakkında