«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Çin Kripto Para

Çin Kripto Para

xcas

Dünya devi olan Çin, Eylül 2021 tarihinde kripto para işlemini ve kripto para üretimini tamamıyla yasakladığını açıkladı. Çin kripto para işlemlerini durdurmasıyla birlikte kripto para değerlerinde hızlı bir düşüş yaşandı.  Çin Merkez Bankası ve diğer bankacılık denetleme kurumlarının yer aldığı on kuruluş yasadışı olarak nitelendirdiği kripto paraların kökünü kurutmak için iş birliği içinde bulanmaya söz verdi. Yasaklanan kripto paranın kullanılmasına devam edilmesi halinde kişilere ciddi cezalar verileceğini de açıklamalarına eklemiştir.

Çin Neden Yasak Getirdi?

Eylül ayında Çin tarafından kripto paraya gelen yasak aslında Çin’in koyduğu ilk yasak değildi. Dünya’da Bitcoin madenciliğini büyük oranda Çin karşılıyordu ve bu yasaklarla birlikte ‘büyük madencilik göçü’ hareketini de başlatmış bulunuyor. Çin daha önce de 2013 yılında bu yasağı getirmişti. Bitcoin ve alt coinlerin herhangi bir dayanağı olmadığı ve spekülatif işlem görmesi sebebiyle ülkenin mali istikrarını tehdit etmesini gerekçe olarak göstermiştir. Bu sebeple bankalarda ve mali kurumlarda kripto para işlemi yapan hesap sahiplerinin hesaplarının kapatılmasını talep etmiştir. Uzmanlar Çin kripto para yasağını, devletin oluşabilecek riskleri önleme çabası olarak görmektedir.

Çin’in kripto paraya getirdiği bu yasak sonrasında kripto para piyasasında ciddi dalgalanmalar meydana geldi. Yatırımcı bundan büyük oranda etkilendi.  Çin’in bu yasaklarının ardından birçok ülkede de aynı yasakların getirmesi beklense de şu ana kadar hiçbir ülke Çin kadar cesaretli olamamıştır.

admin Hakkında