«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Birleşik Krallık’tan Beklenen Kripto Hamlesi!

Birleşik Krallık’tan Beklenen Kripto Hamlesi!

i - 2022-03-28T175815.527
  • İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın önümüzdeki haftalarda ülkedeki kripto düzenlemelerini açıklaması bekleniyor.

CNBC tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre, Birleşik Krallık hükümeti en yakın gelecekte kripto para birimi düzenleyici çerçevesini açıklamaya hazırlanıyor.

Konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara atıfta bulunan rapora göre, yeni kripto kurallarının kripto işletmeleri ve yatırımcıları için olumlu olacak, onlara fayda sağlayacak. Yaklaşan düzenleyici çerçevenin temel amacının ise, endüstriyi rahatsız etmeye devam eden düzenleyici belirsizliği ortadan kaldırmak olduğu belirtiliyor.

Hazine yetkilileri, sağduyulu düzenlemeler getirmek için kripto para birimi işletmeleri ve ticaret gruplarıyla yan yana çalışıyor. Winklevoss ikizlerinin öncülük ettiği popüler bir kripto para borsası olan Gemini’nin konuşmanın bir parçası olması bekleniyor.

Hazine yetkililerinin, stabilcoinler gibi bazı karmaşık kripto para birimi ürünlerinin inceliklerini öğrenmeye çalıştığı bildiriliyor.

İngiltere’nin ilk düzenleyici çerçevesi

Bu haftanın başlarında Reuters, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) İngiltere’nin ilk düzenleyici çerçevesi üzerinde çalışmaya başladığını bildirdi. Bu zamana kadar kripto para birimleri, geçen yıl Birleşik Krallık’ta ve diğer ülkelerde önemli bir büyüme yaşanmasına rağmen çoğunlukla düzenlenmemiş durumdaydı.

BoE’nin Mali Politika Komitesi (FPC), kriptonun yaygınlaşmasına rağmen, ülkenin finansal istikrarını henüz tehdit etmediği sonucuna varmıştı. Bununla birlikte, kripto para birimlerinin dizginsiz bir şekilde büyümesi gelecekte daha büyük bir risk oluşturabilir.

Bu yüzden ülkenin düzenleyici kurumları yavaş yavaş kriptoya karşı harekete geçti. Bu yılın başlarında, Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi (FCA), kripto para ATM’lerini yasakladı. Geçen yıl da İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, kripto para birimlerini “tehlikeli” olarak nitelendirdi.

Birleşik Krallık, şu anda kripto para birimi sektörünü düzenlemek için çalışan tek ülke olmaktan çok uzak. ABD Başkanı Joe Biden kısa süre önce, bazı kilit noktaların belirsiz olmasına rağmen, kripto para birimi endüstrisinin üyeleri tarafından geniş çapta övgüyle karşılanan, ülkenin uzun zamandır beklenen yürütme emrini yayınladı.

cem boz Hakkında