«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. ABD’nin Finansal İstikrar Gözetim Konseyi (FSOC), Yeni Raporunda Stablecoin Risklerini Ele Aldı

ABD’nin Finansal İstikrar Gözetim Konseyi (FSOC), Yeni Raporunda Stablecoin Risklerini Ele Aldı

sec-grayscale-ve-bitwisein-spot-bitcoin-etfine-iliskin-karari-erteledi

ABD’nin Finansal İstikrar Gözetim Konseyi (FSOC) Cuma günü yıllık raporunu yayımladı. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Önemli finansal düzenleyicilerden oluşan kurumlar arası grup FSOC, iklim değişikliği, önerilen kurallar, LIBOR ve dijital varlıklar gibi finansal istikrar konularını görüşmek üzere Cuma günü bir araya geldi. Basın açıklamasına göre, Hazine Bakanı Janet Yellen, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, CFTC Başkan Vekili Rostin Behnam ve yarım düzineden fazla düzenleyici katılım sağladı.

Kurulun Cuma günü yayımladığı raporda stablecoinlere ilişkin endişeler dile getirildi. Raporda stablecoinlerin tam olarak desteklenmemesi veya dolara veya başka bir para birimine sabitlenmesini sağlayamama olasılığı baş endişeler olarak öne çıktı ve şu ifadelere yer verildi:

“Ancak bu stabilcoinlerin rezervleri sıkı denetimlere tabi olmayabilir ve bazı durumlarda teminatın kalitesi ve miktarı ihraççının iddialarına karşılık gelmeyebilir. Benzer şekilde, algoritmik mekanizmalar aracılığıyla değerlerini koruyan stablecoin’ler de potansiyel olarak piyasa baskıları, operasyonel başarısızlıklar ve diğer riskler nedeniyle başarısızlığa maruz kalıyor.”

2010’da kurulan kurulan FSOC, 2008’deki piyasa çöküşünün ardından ABD finansal sistemine yönelik potansiyel riskleri izliyor. Raporda ayrıca şu ifadeler yer aldı:

“Konsey, kapsamlı bir mevzuatın yürürlüğe girmemesi durumunda, [Başkan’ın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu] stablecoinler hakkındaki raporunda belirtilen riskleri ele almak için mevcut adımları değerlendirmeye de hazır olacak.”

Bununla birlikte, merkeziyetsiz finans (DeFi) ve kripto borç verme ve kripto alım satımı gibi diğer algılanan risklerden de bahsedildi. 

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *